PODALJŠANJE ROKA objavljenega 1. javnega poziva za izbor projektov za uresničevanje ukrepov SLR LAS V objemu sonca 2021–2027 (sklad ESRR) - DO 28. MARCA 2025

datum: 21.02.2025

kategorija: Javni pozivi LAS 2021-2027

Skladno s sprejetim sklepom na včerajšnji 6. redni seji Upravnega odbora LAS V objemu sonca, OBVEŠČAMO, DA SE ROK ZA ODDAJO VLOG 1. javnega poziva za izbor projektov za uresničevanje ukrepov Strategije lokalnega razvoja LAS V objemu sonca za programsko obdobje 2021–2027, ki se bodo financirali iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj, PODALJŠAL DO 28. MARCA 2025 do 11.00 ure.

Javni poziv je namenjen podpori projektom, ki prispevajo k uresničevanju ciljev Strategije lokalnega razvoja LAS V objemu sonca za obdobje 2021–2027 in spodbuja inovativne, trajnostne projekte, ki bodo prispevali k izboljšanju kakovosti življenja na območju petih partnerskih občin, hkrati pa podpirajo varovanje naravne in kulturne dediščine, spodbujajo podjetništvo, dvig kakovosti življenja in socialno vključenost.

Za dodatne informacije in oddajo vlog obiskujte spletno stran LAS V objemu sonca

Pomembne informacije:

  • Rok za oddajo vlog – PODALJŠAN do 28. marca 2025, do 11.00 ure
  • Skupna višina razpoložljivih sredstev: 400.000,00 EUR
  • Stopnja javne podpore: 80 % upravičenih stroškov projekta

 

V NADALJEVANJU NEKATERA IZPOSTAVLJENA VPRAŠANJA:

 

VPRAŠANJE: Priloga 4 – Izjava zagotavljanja financiranja projekta:

Občina trenutno nima v proračunu sredstev za projekt, ki ga prijavljamo. Imamo pa eno splošno postavko v proračunu, ki se glasi »Priprava projektov« in zajema (stroške zunanjih sodelavcev, druge operativne odhodke, stroške projektne dokumentacije). Ta postavka je tudi v NRP-ju. Ali lahko to damo kot utemeljitev?

Odgovor: IZPOLNITE IZJAVO TAKO, DA ZA TEKOČE LETO ZAPIŠETE TRENUTNO PRORAČUNSKO POSTAVKO, KJER IMATE REZERVIRANA SREDSTVA (tudi če je ta npr. »projekti, splošno, ipd…«).

POMEMBNO JE OZIROMA JE ZAŽELJENO, DA SE ŽE OB PRIJAVI ZAPIŠE ZNESEK PRORAČUNSKE POSTAVKE V VIŠINI V NRP, KOT JIH PREDVIDEVA PARTNER V PROJEKTU. SICER SE MORA ZNESEK PROJEKTNEGA PARNERJA V NRP, VNESTI IN USKLADITI,, NAJKASNEJE DO POSREDOVANJA PRVEGA ZAHTEVKA ZA IZPLAČILO .

 

VPRAŠANJE: PRILOGA 4B: Ali je dovolj, če društva in podjetja izpolnijo samo to izjavo o zagotavljanju finančnih sredstev, ali potrebujejo še kakšno drugo izjavo?

Odgovor: PARTNER, KI JE DRUŠTVO ALI PODJETJE, LAHKO PRILOŽI ALI IZJAVO O ZAGOTAVLJANJU FINANČNIH SREDSTEV ALI POTRJEN LETNI PROGRAM OZ. FINANČNI NAČRT!

 

VPRAŠANJE: PRILOGA 5: Ali mora biti res potrdilo datirano nujno na dan oddaje vloge na LAS? To se nam zdi malo težko, predvsem zaradi društev.

Odgovor: POTRDILO, KI GA IZDA FURS, BO ZAGOTOVO DATIRANO PREJ, MEDTEM, KO NA DAN ODDAJE VLOGE, PARTNER NE SMEJO IMETI 50,00 EUR ALI VEČ NEPORAVNANIH, ZAPADLIH DAVČNIH OBVEZNOSTI.

 

VPRAŠANJE: PRILOGA 8: De minimis. Ali moramo to prilogo izpolniti tudi občine in društva, čeprav za nas de minimis ne velja?

Odgovor: PRILOGO IZPOLNJUJEJO VSI PARTNERJI. OBČINE, DRUŠTVA V TOČKI 1, IZPOLNJUJEJO »NE«.

 

VPRAŠANJE: Stroški dela v okviru investicijskega projekta. Obrazložitev.

PROJEKT INVESTICIJSKE NARAVE SESTAVLJAJO: NALOŽBE, (V OPREDMETENA ALI NEOPREDMETENA SREDSTVA), ZUNANJI IZVAJALCI IN STROŠEK DELA V OBLIKI PAVŠALA (FIKSNO 20%). PRI PROJEKTIH INVESTICIJSKE NARAVE STROŠEK DELA NE MORE BITI UVRŠČEN POD ''DEJANSKE STROŠKE'' SAJ SE LE TA IZPLAČA KOT PAVŠAL.

DOLOČENO DELO KOT STORITEV JE LAHKO TUDI V POSTAVKI "STORITEV ZUNANJEGA IZVAJALCA", NPR PROMOCIJA, ŠTUDENTSKO delo,...

Obratno pa opozarjamo za pavšal (20 %), da je namenjen neposrednemu strošku osebja in ne še za določene storitve. Pri določenih projektih se je že pokazalo nepravilno uveljavljanje tega pavšala.

 

VPRAŠANJE: Imamo vprašanje - bolj razjasnitev, vezano na sodelovanje v skupnem projektu - ki bo prijavljen na 1. JP sklada ESRR, dveh različnih tipa partnerjev istega ustanovitelja (zakonitega zastopnika). Vodini partner, ki je zasebni zavod in en partner, ki je podjetje (d.o.o.), obe organizaciji sta bili ustanovljena s strani istega pravnega subjekta (neprofitne organizacije) in pri obeh pravnih subjektih je isti zakoniti zastopnik.

Ali je ustrezna vključitve takih dveh različnih in pravnoorganizacijski obliki in posredno povezanih subjektov v skupnem projektu, oziroma je dovoljeno sodelovanje tako povezanih partnerjev v skupnem projektu?

Odgovor: V prvi vrsti je potrebno upoštevati omejitve, ki so zapisane v vašem javnem pozivu (določeni LASi imate dodatne pogoje glede prijaviteljev). S strani sklada ESRR ni omejitev, da sodelujeta v projektu dva povezana subjekta.

Hkrati pa morate upoštevati tudi Navodila OU o upravičenih stroških (NUS) in sicer:

  • V primeru izvajanja operacije v konzorciju, strošek, nastal na podlagi izstavljenega računa med konzorcijskimi partnerji, ni upravičen. (medsebojno izdajanje računov ni dovoljeno, tudi medsebojno izdajanje ponudb ni dovoljeno)
  • Ločenost računovodskega evidentiranja poslovnih dogodkov, ki se nanašajo na operacijo konzorcija velja za vse partnerje v konzorciju. Pri poslovodečem konzorcijskem partnerju mora biti na ločenem stroškovnem mestu knjiženo tudi prenakazilo ostalim konzorcijskim partnerjem (v skladu s konzorcijsko pogodbo).
  • Sklepanje podjemnih in avtorskih pogodb s svojimi zaposlenimi ter z osebami, ki pri upravičencu delujejo kot zakoniti zastopnik, člani organov upravljanja ali nadzora, je neupravičen strošek. To pravilo velja tudi v primeru konzorcija, ko konzorcijski partnerji sklepajo podjemne ali avtorske pogodbe z zaposlenimi, zakonitimi zastopniki, člani organov upravljanja ali nadzora pri svojih konzorcijskih partnerjih.

V KOLIKOR BO VSAK PARTNER V PROJEKTU OPRAVIL SVOJE AKTIVNOSTI IN NE BO PRIHAJALO DO MEDSEBOJNEGA PODVAJANJA OZ. MOŽNOSTI DVOJNEGA SOFINANCIRANJA, POTEM JE TAKŠNO SODELOVANJE NA PROJEKTU MOGOČE.

 

VPRAŠANJE: Razpisna zahteva določa tudi: ''v primeru, ko je prijavitelj javni zavod in iz finančne konstrukcije operacije izhaja, da le-ta zagotavlja določen del sredstev za sofinanciranje projekta mora k vlogi priložiti ustrezno dokumentacijo, iz katere izhaja, da ima za izvedbo operacije zagotovljena sredstva (npr. potrjen letni program dela in finančni načrt, ipd.)’’.

Zavod bo v ta namen priložil Sklep sveta zavoda, v katerem je določeno, da se presežek sredstev iz preteklih let porabi za izvedbo in vzdrževanje projekta ter s tem zagotovi finančna sredstva za izvedbo investicije. Ali bo to zadostovalo?

Odgovor: VSAK PARTNER, MORA IZPOLNITI PRILOGO 4 – IZJAVO ZAGOTAVLJANJA FINANCIRANJA PROJEKTA IN PRILOŽITI USTREZEN DOKUMENT, KI IZKAZUJE, DA IMA PARTNER DOVOLJ FINANČNIH SREDSTEV ZA IZVEDBO PROJEKTA (ZA VAS VELJA 4B).

OB POTRJEVANJU LETNEGA PLANA (TEKOČEGA LETA) IN IZPOLNJENEM POGOJU (če je projekt uspešno kandidiral na razpisu), PA SEVEDA MORA PARTNER REZERVIRANA SREDSTVA, ZA KATERE JE PODAL IZJAVO OB PRIJAVI, USTREZNO RAZPOREDI IN USKLADI NA LOČENEM STROŠKOVNEM MESTU.

 

VPRAŠANJE: Za projekte neinvesticijske narave so neposredni stroški osebja osnova za izračun vseh preostalih stroškov projekta. Kateri so lahko ti preostali stroški projekta (npr. strošek nakupa opreme za organizacijo dogodka, kot so stoli, mize računalnik, platno, stojnice, pogostitve, strošek nakupa promocijskega materiala, kot so majice, USB-ključki, rolo pano ipd.)? Je to mišljeno pod »storitve zunanjih izvajalcev«? Ali upravičencem za te preostale stroške ne bo treba predložiti nobenih dokazil razen opisa aktivnosti in potencialnih kazalnikov, ki se nanašajo na strošek?
Odgovor: Projekti neinvesticijske narave so projekti, pri katerih se neposredni stroški osebja namenijo za izvedbo večjega dela projektnih aktivnosti, za preostale kategorije upravičenih stroškov pa se uporabi pavšalna stopnja. Torej so preostali stroški projekta vsi stroški razen stroškov dela. Za te stroške partnerjem projekta ni treba dokumentirati, da so izdatki nastali in bili plačani. Za pavšalno stopnjo se dokazuje le dosežek rezultatov in učinkov projekta. 

 

VPRAŠANJE: Katera so potrebna dokazila za s.p., ki si ne izplačuje plače in nima pogodbe o zaposlitvi, pri zahtevku za izplačilo ne-investicijskega projekta v primeru poenostavljenih oblik stroškov dela?
Odgovor: Pri uveljavljanju dela v okviru projektov neinvesticijske narave samostojni podjetnik uveljavlja urno postavko glede na vsebino dela in priloži: mesečno časovnico, pogodbo (v tem primeru ni), dokazila o izvedenih aktivnostih, sklep o vpisu v AJPES.

 

VPRAŠANJE: Kje lahko preverimo ali smo zavezanec za javna naročanja?
Odgovor: Na povezavi: https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=URED7199  

 

VPRAŠANJE: Društvo bo organiziralo delavnice (neinvesticijski projekt), od katerih nekatere izvaja OŠ kot partner. Kako OŠ upraviči sredstva, ki jih pridobi za svoje delavnice?

Odgovor: OŠ lahko uveljavlja 20% povečanega obsega dela posameznega zaposlenega (da ne pride do dvojnega sofinanciranja), ki dela na tem projektu. Uveljavlja torej stroške dela zaposlenih, kar se dokazuje potem s časovnico, dokazili o izvedbi, pogodbo o zaposlitvi itd.

 

VPRAŠANJE: Ali je nakazilo predplačila avtomatsko ob izdaji odločbe/podpisu pogodbe oz. kdaj začne teči 180 dnevni rok? Ali lahko partnerji pričnejo z izvedbo projekta nekaj mesecev po izdaji odločbe/podpisu pogodbe in steče nakazilo predplačila ob predvidenem začetku izvedbe projekta (npr. izdaja odločbe/pogodbe 20.9.2025, uradni pričetek projekta 1.3.2026)?
Odgovor: ESRR: Upravičenec mora po podpisu pogodbe v IS eMA2 oddati zahtevek za predplačilo in na podlagi ustreznega zahtevka se izvrši izplačilo. Rok 180 dni teče od dneva izplačila predplačila.

VPRAŠANJE: Ker je v primeru ESSR upravičenec do predplačila le vodilni partner projekta, nosilec projekta, s katerim se sklene pogodba o sofinanciranju, nas zanima ali ima nosilec projekta možnost predplačila le do višine 30 % vrednosti podpore, ki jo prejeme vodilni partner ali do višine 30 % celotne vrednosti podpore, ki jo skupno prejmejo vsi konzorcijski partnerji.
Odgovor: ESRR: Za namenska sredstva EU, namenska sredstva finančnih mehanizmov in sredstva slovenske udeležbe do višine 30 % vrednosti predvidenih izplačil teh sredstev in pod pogojem, da je prejemnik oseba zasebnega ali javnega prava ter je ustanovljena in deluje kot društvo, zasebni ali javni zavod, javna agencija s področja kulture ali ustanova. Do 30% pogodbene vrednosti torej. Podpiše pogodbo za cel projekt in ne samo za svoj del. 

 

VPRAŠANJE: Ali je upravičenec za predplačilo lahko samo vodilni partner projekta ali so lahko to tudi partnerji v projektu?

Odgovor: ESRR: Upravičenec je vodilni partner na projektu. Potrebno je paziti, da je vodilni partner lahko upravičenec po zakonu, ki ureja izvrševanje proračuna RS.

 

VPRAŠANJE: Ali morajo vsi partnerji (upravičenci v projektu) uveljavljati stroške ali lahko sodelujejo samo pri aktivnostih in dokazovanju kazalnikov? Ali lahko npr. posamezno društvo uveljavlja samo pavšal, ki je izračunan na podlagi dejanskega stroška drugega upravičenca (sam ne dokazuje stroška v projektu)?

Odgovor: Lahko sodeluje samo pri aktivnostih in kazalnikih. Vendar posamezno društvo ne more uveljavljati samo pavšala, ki je izračunan na podlagi dejanskega stroška drugega partnerja projekta. Če nima neposrednih stroškov osebja, se pavšalna stopnja ne more uveljavljati. Pavšalna stopnja se vedno izračuna glede na predvideno osnovo posameznega partnerja v okviru projekta. Pavšalna stopnja se ne razdeljuje, ampak se izračuna glede na osnovo posameznega partnerja.

Primer: partnerju, ki uveljavlja delo vodje projekta, se glede na število in izračunano vrednost opravljenih ur izračuna še 40 %  pavšalna stopnja. Kazalniki se dokazujejo na ravni projekta.

 

 

VPRAŠANJE: Kako izgleda Dokazilo o zagotavljanju finančnih sredstev za izvedbo projekta ?

Odgovor: Ob vlogi se odda Izjava o zagotavljanju lastnih sredstev za izvajanje projekta. Predloži se letni finančni načrt dela podjetja za leta, ko se bo izvajal projekt iz katerih je razvidno, da so sredstva planirana tudi za ta projekt in so le ta na voljo. Druge postavke so lahko tudi delno prekrite (poslovna skrivnost). V kolikor gre za ostale subjekte se lahko priloži bančni izpisek – bilanca na računu v višini stroškov projekta, ki jih boste imeli kot partner v projektu. Za vse partnerje dokazila ločeno seveda. Za občine velja NRP.