Zaključna konferenca projekta sodelovanja LAS »Prehod na sonaravno oskrbo s hrano« in 20. velika jesenska tržnica v Idriji
datum: 21.10.2024
kategorija: LAS 2014-2020
V soboto, 12. oktobra 2024, je v Mestni dnevni sobi Pr'Golitu na Mestnem trgu v Idriji potekala zaključna konferenca projekta sodelovanja LAS Prehod na sonaravno oskrbo s hrano, v katerega je vključeno 17 partnerjev iz treh slovenskih lokalnih akcijskih skupin LAS Vipavska dolina, LAS s CILjem in naš LAS V objemu sonca ter tuj partner LAG Zeleni trokut iz Hrvaške. Projekt je obravnaval pomen ekološko pridelane hrane in izzive, ki jih ta prinaša.
Na okrogli mizi so povabljeni govorniki, za LAS V objemu sonca g. Borut Kokalj (kmetija Čilčevi), za LAS Vipavska dolina ga. Greti Kobal (Občina Ajdovščina), za LAS s CILjem ga. mag. Jožica Lazar (ICRA Idrija) in ga. mag. Jana Čuk direktorica Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica, izpostavili ključne dosežke projekta Prehod na sonaravno oskrbo s hrano. V središču razprave je bil pomen sonaravne pridelave hrane, ki upošteva tako ekološke kot družbene vidike pridelave in distribucije. Razpravljavci so poudarili, da lahko območja treh sodelujočih LAS s svojo bogato ponudbo ekološko pridelanih in biodinamičnih izdelkov predstavljajo model sonaravne oskrbe.
Borut Kokalj je predstavil svoje izkušnje kot pridelovalec, ki s pomočjo projekta uvaja sonaravne metode v vsakdanjo prakso na kmetiji Čilčevih. Opozoril je na pomembnost sodelovanja med pridelovalci in potrošniki ter poudaril, da je sonaravno pridelana hrana hkrati trajnostna in ekonomsko vzdržna, če je povpraševanje ustrezno podprto z lokalnimi iniciativami.
Greti Kobal, predstavnica Občine Ajdovščina, je razpravljala o podpornih ukrepih, ki jih lokalne skupnosti lahko nudijo pridelovalcem, ter o tem, kako lahko občine spodbujajo kratke prehranske verige in razvoj lokalnih trgov. Pri tem je poudarila, da je tesno sodelovanje med lokalno skupnostjo, pridelovalci in potrošniki ključnega pomena za uspešno uvajanje sonaravnih praks.
Mag. Jožica Lazar, vodilna partnerica LAS s CILjem, je izpostavila organizacijske vidike projekta in potrebo po nadaljnji širitvi tovrstnih iniciativ. Poudarila je, da je projekt vzpostavil pomembno mrežo pridelovalcev, ki bo lahko v prihodnosti še naprej prispevala k razvoju sonaravne oskrbe v regiji. Poleg tega je projekt poskrbel za ozaveščanje lokalnih skupnosti o pomembnosti trajnostnega prehranskega sistema.
Mag. Jana Čuk, direktorica Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica, je predstavila strokovne izzive pri prehodu na sonaravno pridelavo hrane, pri čemer je opozorila na potrebo po dodatnem izobraževanju in usposabljanju kmetov ter večjo podporo kmetijsko-okoljskih ukrepov.
Skupna vizija razpravljavcev za prihodnost temelji na nadaljnjem spodbujanju sonaravnih metod pridelave, tesnejšem sodelovanju med LAS-i v regiji in pridelovalci ter povečanju zavedanja med potrošniki o pomenu lokalne, ekološke in trajnostno pridelane hrane.
Vzporedno z zaključno konferenco je na Mestnem trgu potekala tudi 20. velika jesenska tržnica, ki je privabila številne obiskovalce z bogato ponudbo lokalnih pridelkov in izdelkov. Obiskovalci so lahko izbirali med siri, mesnimi izdelki, zelenjavo, medom, lokalnim pivom, idrijskimi žlikrofi in drugimi dobrotami. Dogodek je bil popestren z delavnicami in nagradno igro za otroke, vrhunec pa je predstavljalo žrebanje za bogate praktične nagrade.
Prireditev je bila odlično obiskana in je dokazala pomen lokalne hrane ter trajnostne oskrbe v skupnosti.